Dożynki Gminne

W niedzielę 13 września 2015 roku w Magnuszewie odbyło się Gminne Święto Plonów. Tradycją w gminie Magnuszew jest organizowanie gminnych Dożynek w każdym roku w innej parafii. W tym roku gospodarzami święta był Magnuszew.

DSCN7758

Uroczyste podsumowanie zbiorów rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym w Magnuszewie a następnie bardzo barwny korowód dożynkowy, w asyście kapeli ludowej, przeszedł na plac Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie, gdzie odbyła się biesiada dożynkowa. Korowód prowadziły stare traktory oraz ciągnik z pięknie udekorowaną dwukółką. Malowniczy obrazek stanowiły dzieci z magnuszewskiej szkoły, ubrane w stroje ludowe i niosące w koszach chlebki. Mimo, że rolnicy przeżyli w tym roku trudne chwile ze względu na suszę, jaka nawiedziła naszą gminę, to dołożyli wszelkich starań aby święto plonów było udane i boga te w atrakcje. Prawie wszystkie sołectwa stawiły się w procesji z darami ołtarza i przyniosły na ofiarowanie dożynkowe wieńce oraz kosze pełne tegorocznych plonów. Zaangażowanie mieszkańców począwszy od pięknej oprawy mszy świętej, po przygotowanie poczęstunku, było ogromne. Na dożynkach licznie stawili się wystawcy stoisk promujący miejscowości oraz swoje firmy i działalność.

 

 

DSCN8109

 

Ważnym punktem obchodów Dożynkowych była ceremonia dzielenia się chlebem, który na ręce wójta gminy Marka Drapały złożyli Starostowie Dożynek: Elżbieta Kacalińska z Magnuszewa i Tadeusz Lewandowski z Przydworzyc, a którym wraz z przedstawicielami samorządu gminy dzielili się z mieszkańcami. Bardzo ważnym wydarzeniem było wręczenie Odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa” nadanym rolnikom z naszej gminy przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

DSCN7988

Przy oryginalnych dożynkowych dekoracjach i bardzo dobrej oprawie muzycznej, uczestnicy święta bawili się doskonale. Była to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki i tańca. Pięknymi strojami tańcem i muzyką oczarował publiczność Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika. Liczny zespól dzieci i młodzieży przebrany w piękne stroje ludowe, w ponad godzinnym programie, pokazał przekrój polskich tańców.

DSCN8187

Z ogromnym zadowoleniem widzowie wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Grupa akordeonistów przy akompaniamencie innych instrumentów, zagrała piękny koncert utworów i otrzymała gromkie brawa od publiczności.

DSCN8251

Gośćmi spotkania były też, tak jak w poprzednich latach, zespoły z zaprzyjaźnionej z Magnuszewem świętokrzyskiej gminy Masłów. Kapela „Ciekoty” brawurowym występem porwała chętnych do tańca, natomiast Zespół „Kopcowianki”, przypomniał tradycyjne i bliskie nam przecież niegdyś, kieleckie melodie.

DSCN7860

Aby tradycji stało się zadość, dożynki nie mogły się odbyć bez naszego lokalnego zespołu „Melodia”, który zachwycony występem kapeli „Ciekoty”, sam dał piękny koncert starych ludowych melodii. Wieczór uczestnicy

DSCN8006

Dożynek spędzili na zabawie tanecznej przy muzyce zespołu Sukces ze Zwolenia, którzy zapewnili uczestnikom fantastyczną zabawę, przeciągając imprezę o godzinę dłużej. Niespodzianką dla uczestników i ukoronowaniem dnia był piękny, kolorowy pokaz sztucznych ogni. Uroczystości Dożynkowe w Magnuszewie udały się znakomicie. Były one owocem bardzo udanej współpracy całego gminnego środowiska: samorządu gminnego, instytucji kultury, sołectw i przedsiębiorców a zatem wszystkim mieszkańców naszej gminy. Dzięki nim oraz darczyńcom, którzy wsparli finansowo to ludowe święto, mogliśmy wszyscy czuć się na nim gospodarzami i dobrze się bawić. E.W

DSCN7910

DSCN7707

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze są wyłączone.