Społeczność gminy Magnuszew po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym szczególnym roku, w którym świętujemy 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, lekturą wskazaną przez Prezydenta RP i jego małżonkę, była powieść „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Wspólne czytanie odbyło się w miejscu historycznym – w Skansenie Bojowym w Mniszewie. Pod obeliskiem, upamiętniającym walki o wolność Ojczyzny, powieść „Przedwiośnie” czytali przedstawiciele całej lokalnej społeczności i różnych jej pokoleń. Spotkaniu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.
Tak jak w ubiegłych latach fragmenty literatury czytał wójt Gminy Magnuszew Marek Drapała, sekretarz gminy Barbara Sobota, ksiądz kanonik Florian Rafałowski, dyrektorzy szkół z Rozniszewa i Mniszewa – Agnieszka Suska i Małgorzata Grądziel. W spotkaniu czynny udział wzięli emerytowani wieloletni dyrektorzy szkół z Magnuszewa i Mniszewa – Barbara Umańska i Władysław Sałyga, oraz emerytowane bibliotekarki: Helena Zając i Sabina Matysiak. We wspólne czytanie włączyli się przedstawiciele grupy teatralnej Pasja i zespołu Melodia – Halina Świerczyńska, Irena Zielińska, Michał Buczek i Jadwiga Domaszczyńska. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu gminy Magnuszew, które reprezentowała wiceprezes Stowarzyszenia „Pokolenia” Małgorzata Marchewka. W spotkaniu wzięli też czynny udział nauczyciele ze szkół z terenu gminy Magnuszew- Beata Grądziel, Marzena Kucińska, Anna Owczarczyk i Agata Janowska- Wachnik. Gościem specjalnym była prezes Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” -Irena Bielawska, który w tym szczególnym dniu promowała czytelnictwo polskiej literatury i włączyła się we wspólne czytanie. „Przedwiośnie” czytała również pięknie przygotowana duża grupa uczniów, reprezentująca wszystkie szkoły z terenu gminy oraz reprezentantka lokalnej społeczności-Anna Szafarz.
W sumie grupa czytających liczyła prawie 60 osób. Słuchacze z zaciekawieniem słuchali czytających, którzy starali się wiernie oddać treści i emocje, które autor chciał przekazać czytelnikom. Klimat spotkania wzbogacił swą obecnością Jan Marczak, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej Warka, ubrany w strój powstańca styczniowego, nawiązujący do roku, w którym urodził się autor powieści Stefan Żeromski.
Zarówno wszystkim czytającym, jak też i słuchaczom bardzo serdecznie dziękujemy za wspólne czytanie. Jest to nasz wkład w promocję czytelnictwa bardzo bogatej i pięknej polskiej literatury, która czeka na czytelników na półkach naszej biblioteki. A na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy za rok.