Archiwum 28 lipca 2021
Piknik promujący „Cyfrowe GOK-i w podregionie radomskim”
Karawana Kultury – Wędrujący Festiwal Sztuki i Kultury
Dnia 11 lipca 2021 r. po raz pierwszy do naszej gminy zawitała Karawana Kultury – Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji.
Jest to plenerowy projekt Makowieckiego Instytutu Kultury, który jest realizowany w okresie letnim. Karawana Kultury skierowana jest do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Celem jest zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych teatrem, ciekawymi działaniami parateatralnymi i plastycznymi, które wyzwalają wyobraźnię, kreatywność i zdolności twórcze.
Wydarzenie zaczęło się od wspaniałego spektaklu dla najmłodszych „Rycerz bez konia” w wykonaniu teatry BARNABY.
Przygody smutnego rycerza, który poszukiwał konia oraz konia, którego męczyła wieczna czkawka przez co żaden rycerz go nie chciał rozbawił młodą publiczność do łez. Dzieci były wręcz zafascynowane spektaklem i bardzo żywo reagowały na wszystkie zwroty w fabule.
Po zakończeniu spektaklu rozpoczęła się cześć animacyjna w wykonaniu Polskiego Stowarzyszenia Animatorów KLANZA, Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz Janusza Byszewskiego.
Dzieci i młodzież mogły skorzystać z placu zabaw kreatywnych, spróbować swoich sił w szydełkowaniu, zrobić własnego Minionka,
malować na folii, opowiadać historie zainspirowane zestawem całkiem (nie)zwykłych rzeczy czy wreszcie pobudować z drewnianych elementów.
Na koniec wieczory wystąpił teatr MAKATA ze spektaklem „Wesele” (ale nie według Wyspiańskiego) i przedstawił jak to kiedyś wyglądało tradycyjne, wiejskie wesele.
Dzień spędzony z Karawaną Kultury wypełniony był śmiechem i dobrą zabawą. Mamy nadzieję, że w przyszłości karawana znowu u nas rozbije obóz i oczaruje nas swoimi występami.
Academica już dostępna w naszej bibliotece
W naszej bibliotece można skorzystać z dostępu do cyfrowej wypożyczalni publikacji naukowych Academica. Jest to administrowany przez Bibliotekę Narodową polski system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych pełniący także funkcję biblioteki cyfrowej.
Celem Academiki jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, polegającej na przesyłaniu pocztą publikacji drukowanych, wypożyczeniami cyfrowymi. System opiera się na zasobach Repozytorium Cyfrowego Biblioteki Narodowej.
Academica udostępnia cyfrowe wersje publikacji ze szczególnym naciskiem na publikacje przydatne w kształceniu i pracy naukowej za pośrednictwem terminala znajdującego się w naszej placówce.
Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica została uruchomiona w październiku 2014 roku. To wynik realizacji projektu Biblioteki Narodowej we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.
Cyfrowe GOK-i w podregionie radomskim
W środę 21 lipca czeka na Was moc atrakcji podczas imprezy promującej Cyfrowe GOK-i w podregionie radomskim. Projekt ten jest realizowany przez Fundacja VCC i dofinansowany z Funduszy Europejskich.