Archiwum 31 marca 2021

Wspomnienie Męki Pana Jezusa, przedstawianej przez Grupę Teatralną Pasja.

Kochani,
Już po raz drugi nie udało nam się poprowadzić drogi krzyżowej i wspólnie z Wami przezywać tych ważnych, choć trudnych dla chrześcijan wydarzeń z życia Naszego Zbawiciela.
Życząc wszystkim Mieszkańcom Gminy Magnuszew zdrowych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych, zapraszamy na wspomnienie Męki Pana Jezusa, przedstawianej przez Grupę Teatralną Pasja.
Zmieniali się aktorzy, dochodzili nowi, ale cel, który nam przyświecał był zawsze ten sam. Chcieliśmy dostarczyć widzom niezapomnianych przeżyć i wzruszeń a sami odbywaliśmy swoiste rekolekcje.
Wykonawcy przedstawień, wkładali w nie trud, swój cenny czas, ale przede wszystkim wkładali serce. Serdecznie przyjmowali każdą nową osobą, która dołączała do grupy. Cieszyli się pełną widownią i skupieniem na twarzach oglądających, bo to oznaczało że ich praca ma sens.
Mamy nadzieję, że ten trudny epidemiczny czas wkrótce minie, a my przystąpimy do realizacji nowych wydarzeń z jeszcze większym zapałem i zaangażowaniem niż dotychczas.
Wszystkim aktorom amatorom, oprócz świątecznych życzeń, dedykujemy przygotowaną wspomnieniową prezentację i film z pierwszego spektaklu wystawionego w 2011 r.
Wesołych Świąt
Pracownicy GBP-CK w Magnuszewie
Elżbieta Wachnik i Edyta Staluszka

Ogólnopolski konkurs literacki

konkurs_literacki_2021_

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj

 

Nowe zasady działania biblioteki

Drodzy Czytelnicy, w związku z objęciem naszego województwa dodatkowymi obostrzeniami jesteśmy zmuszeni do zmiany formy wypożyczania książek. W celu ograniczenia kontaktów bezpośrednich zachęcamy Was do zamawiania wybranych pozycji telefonicznie, mailowo lub przez Facebook, a my przygotujemy dla Was książki i o wybranej godzinie będą one czekać na odbiór. Oczywiście czekamy na Was w bibliotece i nawet jeśli nie zamówicie sobie żadnych książek wcześniej, a przyjdziecie do nas, to od ręki przygotujemy dla Was pakiet książkowy :) .

zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz rozporządzeń zmieniających (z 10 marca 2

Dzień Kobiet- święto wywalczone przez nasze prababki

wiec_eman_en
Wiec emancypantek, 1912, Berlin, fot. AKG-Images
/East News
Międzynarodowy Dzień Kobiet  ma głębokie korzenie, które sięgają do początku ubiegłego stulecia.  Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały  przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Ich podłożem była walka o emancypację i prawa kobiet.

Obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet,  ustanowiła  w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. Miał on na celu  propagowanie idei praw ekonomicznych i społecznych kobiet, w tym przyznanie kobietom praw wyborczych. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

Do matek-założycielek Międzynarodowego Dnia Kobiet należy zaliczyć  niemiecką feministkę Klarę Zetkin, która była czynnie zaangażowana w   pracę II Międzynarodówki i była wielką orędowniczką obchodzenia święta. 

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Podczas zorganizowanych tego dnia manifestacji ulicznych, domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

W 1911 roku po raz pierwszy również w Polsce obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet. W Krakowie i kilku innych galicyjskich miastach, Krakowskie emancypantki zorganizowały kilkutysięczną demonstrację, domagając się prawa wyborczego dla kobiet. Udało się im wywalczyć czynne prawo wyborcze do rady miejskiej Krakowa w 1912 roku, miało one jednak ograniczenia dotyczące wieku, osiadłości, majątku i wykształcenia.

W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Tego dnia święto było obchodzone po raz pierwszy w Rosji.

8 marca 1917 kobiety w Petersburgu,  wspólnie z komunistami, zorganizowały strajki i protesty pod hasłem: „chleba i pokoju”. Cztery dni później abdykował car Mikołaj II, a jedną z pierwszych decyzji  Rządu Tymczasowego było przyznanie  kobietom praw wyborczych.

W dniu 28 listopada  1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego również Polki uzyskały prawa wyborcze.

W Polsce święto kobiet stało się najbardziej popularne  w okresie PRL. W tamtym okresie, kobietom z okazji ich święta, ofiarowywano najczęściej goździki i rajstopy, a w późniejszych latach  tulipany. W zakładach pracy obchody święta były obowiązkowe.  Z okazji Dnia Kobiet publikowano na plakatach w czasopismach portrety kobiet, prezentujące różne zawody i dziedziny życia gospodarczego, w myśl opinii Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”.

Wszystkiego najlepszego

Dzień Kobiet 2021

Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza II edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym i zaprasza dzieci w wieku od 11 do 14 lat, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu.
Więcej informacji, regulamin oraz karta zgłoszeniowa pod poniższym linkiem.

Nowe godziny otwarcia

Od 1 marca 2021 r. GBP-CK w Magnuszewie czynne we wtorki w godzinach 8.00-18.00. W pozostałe dni tygodnia czynne w godzinach 8.00-16.00